Olej kokosowy nierafinowany – kompozycja, kiedy stosować, jak przechowywać


20 stycznia 2020 Ewa 0 Comment , , ,

Olej kokosowy nierafinowany swoją falę popularności zawdzięcza przede wszystkim osobom ze światka fitness. Choć jest to produkt złożony głównie z tłuszczu to w odpowiednich proporcjach może nieść zauważalne korzyści. Polecany jest szczególnie dla zwolenników diet opartych na produktach złożonych z tłuszczu. Niestety, nie wszyscy eksperci są zgodni w kwestii zdrowotnej – jest bowiem bogaty w nasycone kwasy tłuszczowe. Poznaj kompozycję tego oleju, sprawdź kiedy stosować i jak odpowiednio przechowywać.

Kompozycja oleju kokosowego nierafinowanego

Olej kokosowy to produkt, który w 99% składa się z kwasów tłuszczowych. W 83% są to nasycone kwasy tłuszczowe, w pozostałych 16% znajduje się witamina E oraz średnio-łańcuchowe kwasy tłuszczowe (MCT). Jedna łyżka tego produktu dostarcza 121 kilokalorii. Warto przypomnieć, że tak jak każdy 1 gram tłuszczu, olej kokosowy w tej ilości ma 9 kcal. Zatem to czy zdecydujemy się na wybór oleju kokosowego powinno być zależne od naszych preferencji smakowych, jak i rodzaju prowadzonej diety. Jeśli w swojej diecie posiadamy już dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych oraz niską ilość tłuszczy omega-3 to może nie okazać się najlepszym wyborem. Z drugiej strony to świetny dodatek do koktajli, który wzbogaci je o wspomniane MCT. Zwiększy także podaż kwasu laurynowego, który ma pozytywny wpływ na układ immunologiczny.

Olej kokosowy nierafinowany – produkt idealny na zimno

Temperatura dymienia nierafinowanego oleju kokosowego wynosi 175 stopni Celsjusza. Oznacza to, że nie jest to produkt doskonały do obróbki termicznej w wyższych temperaturach. Dla porównania, w przypadku oleju rzepakowego to 238 stopni, a z awokado – aż 250 stopni. Warto rozważyć olej kokosowy jako zamiennik dla tradycyjnego masła bądź jako dodatek do duszenia, pieczenia. Nie jest to najlepszy wybór, jeśli poszukujemy produktu do szybkiego, intensywnego smażenia. Wpłynie korzystnie, jeśli zastąpimy nim surowe masło lub wykorzystamy w późniejszych fazach gotowania zamiast tradycyjnego oleju.

Jak przechowywać wysokiej jakości olej kokosowy?

Przechowywanie wysokiej jakości oleju kokosowego powinno odbywać się w specjalnie dobranych warunkach. Oleju nie należy wystawiać na działanie światła słonecznego, trzymać na wierzchu ani przechowywać w zbyt ciepłym miejscu. Idealna jest temperatura neutralna tj. w okolicach 10 – 15 stopni. Pozwoli to na utrzymanie zadowalającej, gotowej do spożycia konsystencji, a przy tym nie spowoduje stwardnienia. Nie powinniśmy też doprowadzać do jego rozwodnienia pod wpływem temperatury wyższej niż pokojowa. Olej najlepiej przechowywać w ciemnym miejscu bez dostępu światła.

Fruit obraz autorstwa freepik - www.freepik.com